Ponad 200 dni w roku normy zanieczyszczenia powietrza w Krakowie są przekroczone. Z informacji opublikowanych przez grupę „Krakowski Alarm Smogowy”, cytowanych również na łamach Gazety Krakowskiej wynika, że oddychając powietrzem w mieście każdy mieszkaniec (w tym również dzieci) wypala rocznie ponad 2,5 tys.papierosów!

Dzieci nie mogą oddychać smogiem/nałogowo palić papierosów!

W celu zmniejszenia niekorzystnych dla zdrowia dzieci warunków budynek przedszkola wyposażony jest w zaawansowany system wentylacji („Antysmogowy”). Zadaniem tej technologii jest oczyszczanie (w 98%) powietrza z pyłów zawieszonych oraz innych szkodliwych dla zdrowia substancji. Filtry podlegają wymianie kilka razy w roku. Filtr elektroniczny spalający cząsteczki nawet poniżej 1 mikrometra gwarantuje dzieciom możliwość oddychania stale dostarczanym do sal czystym powietrzem (bez konieczności wyjazdu z Małopolski). To bardzo ważne, zwłaszcza podczas ogłaszanych systematycznie w okresie zimowym alarmów smogowych. Instalacja „Antysmogowa” przyniesie również ulgę, ochronę alergikom cierpiącym z powodu wiosenno-letniego pyleniem roślin.